Facultatea de Matematica si Informatica

Facultatea noastra este nici mai mult, nici mai putin decât nucleul în jurul caruia s-a dezvoltat însasi Universitatea de Vest. Desi este cea dintâi facultate înfiintata în cadrul a ceea ce urma sa fie Universitatea de Vest, începuturile sale nu au fost deloc usoare: pe parcursul timpului corpul profesoral si studentii au fost nevoiti sa se adapteze multor schimbari si obstacole. La patru ani dupa Al Doilea Razboi Mondial, Facultatea de Matematica organizeaza primul examen de admitere, promovat de 82 de studenti, ce vor urma cursurile organizate atunci pe o durata de trei ani. Conditiile erau dificile, pentru ca activitatea didactica se desfasura la Institul Politehnic ori la un liceu din oras. Nici materialul didactic, revistele de specialitate sau lucrarile fundamentale în matematica nu erau usor de procurat. Fireste, rezultatele nu erau tocmai multumitoare si studentii de multe ori se înscriau doar pentru a se pregati aici pentru admiterea la Institutul Politehnic. În doar câtiva ani însa situatia începe sa se schimbe în bine. Echipa profesorala, determinata si pregatita, reuseste sa formeze în primele generatii profesionisti care vor ramâne la catedra si vor construi cariere universitare prestigioase si, implicit, vor schimba destinul Facultatii.

Din 1951, activitatile Facultatii se vor muta într-un sediu nou. Aici profesorii si studentii vor depune eforturi substantiale pentru a dota laboratoarele si biblioteca pe care o aveau la dispozitie: se confectionau materiale didactice necesare lucrarilor practice si se microfilmau mii de pagini indispensabile activitatii teoretice. Apoi cadrele didactice care se ocupau cu realizarea programelor analitice si a cursurilor au reusit, dupa o perioada de documentare la mai multe universitati din tara, sa publice cursuri ce acopereau domenii diverse. Odata cu extinderea duratei studiilor, mai întâi la patru ani, apoi la cinci, se vor ivi noi schimbari în continutul cursurilor si al seminariilor, care treptat au început sa fie de un real ajutor pentru atingerea performantei. Tot atunci se constituie veritabile echipe de cercetare, al caror prestigiu va ajunge sa depaseasca granitele tarii. Se publica numeroase studii, de la algebra si geometrie pâna la analiza matematica, care vor atrage atentia asupra unor nume ca Emanoil Arghiriade, Gheorghe Gheorghiu sau Ion Bâtea.

Odata cu deceniul al saselea al secolului al XX-lea, Facultatea de Matematica-Mecanica – numele pe care l-a avut în acea perioada – îsi dovedeste competenta, cu nimic mai prejos decât a celorlalte facultati de profil din tara. Sub autoritatea rectorului Ioan Curea, cercetarea stintifica se diversifica si se sincronizeaza cu preocuparile contemporane. Din 1964 este dat în folosinta noul sediu al Universitatii si astfel multe din problemele de ordin material îsi gasesc rezolvarea. Facultatea se bucura de o perioada proprice, în care mai multi profesori reusesc sa plece la studii în strainatate, iar activitatea locala este dinamizata de diverse sesiuni de comunicare, colocvii si seminarii tematice. Un alt important atu l-a reprezentat atunci deschiderea scolii doctorale, un  pretext fericit pentru cercetarea stiintifica, dar si pentru dezvoltarea echipei profesorale, careia i se alatura tineri competenti.

Peste înca un deceniu, odata cu schimbarile din sistemul de învatamânt, Facultatea cunoaste o perioada grea, pe care va fi nevoita sa o înfrunte cel putin pâna la caderea regimului comunist. Lipsurile materiale, interdictiile de tot felul si cerintele absurde, prin care se confunda cercetarea cu productia, îngreuneaza desfasurarea activitatii stiintifice.

Înca din primele luni ale anului 1990, în Facultatea de Matematica si Informatica au loc schimbari radicale. Acum se concepe un alt plan de învatamânt, sunt gândite specializari noi, iar catedrele sunt organizate în asa fel încât cadrele didactice care au preocupari comune la nivelul procesului de învatamânt si al cercetarii stiintifice sa poata colabora mai eficient. Cu acelasi scop vor fi create centre de cercetare, precum si un Institut de Matematica. Cu toate impedimentele cauzate de confuziile legislative, cercetarea stiintifica înregistreaza progrese, mai ales dupa ce nu se mai izbeste si de cerintele lipsite de sens ale vechiului regim politic; tematica vizata este originala si competitiva la nivel international. Cum este si firesc, consecintele sunt pe masura: rezultatele cercetarilor sunt oglindite în volume si reviste din tara si strainatate, iar Facultatea este gazda unor manifestari stiintifice de prestigiu. Totodata, un numar însemnat de studenti si doctoranzi vor obtine burse la cele mai importante universitati, unde vor beneficia de specializari.

Înainte de orice, Facultatea de Matematica si Informatica este un mediu dinamic, racordat la preocuparile internationale specifice. Fotografiile înfatiseaza unul din laboratoarele utilizate de studentii acestei institutii – de remarcat aerul modern si preocuparea noastra pentru nou si progres. Probabil nimic nu este mai reprezentativ pentru specificul unei asemenea institutii decât un laborator bine dotat, în care studentii, alaturi de echipa profesorala, muncesc pentru atingerea performantei.

Institutia noastra este bine ancorata în prezent si atât activitatea, cât si rezultatele sale sunt în acord cu interesele specifice contemporane. Prin educarea de programatori, dascali si cercetatori, Facultatea îsi îndeplineste misiunea de institutie universitara formatoare de prim rang.